x 

košík je prázdný

Jak vybrat suk

Suky rozdělujeme podle dřeva z něhož jsou vyrobené a podle směru řezu. Pokud je řez veden kolmo na léta, jedná se o tzv. suky větvové (léta jsou jako na pařezu). V případě podélného řezu se jedná o suky rovnoleté.

     Výhody Nevýhody
BUK  Buk

Tvrdé bukové dřevo umožňuje "čistší" opracování, povrch je naprosto hladký a přesný.

Jemná kresba nenarušuje zvolený motiv.

Kresba dřeva je nevýrazná. Motiv obrázku může kresbu dřeva zcela zastínit. 
SMRK
větvový
Smrk větvový Nejčastěji používaný typ s letokruhy. Naprostá většina je probarvena podobně jako na obrázku, ale postupem času se rozdíly mezi barvami zjemní.  Přítomnost letokruhů může být na jemných obrázcích rušivá. Přes vysokou kvalitu opracování nemusí být obvod naprosto rovný - neznamená to, že by byl křivý, ale toto dřevo vytváří na obvodu jemný reliéf.
SMRK rovnoletý  SMRK rovnoletý Oproti bukovému dřevu je vidět struktura dřeva. Kresba je rovnoměrná, v obrázku není rušivá. V ploše obrázku je dřevo při tomto způsobu řezu měkké. Jakýkoliv tvrdý předmět může snadno způsobit v ploše vryp.

BOROVICE větvový

 BOROVICE větvový Podobně jako v případě smrkového suku jsou patrné letokruhy. Na rozdíl od smrku jsou navzájem více vzdálené, a celkové probarvení je rovnoměrnější.  Střed letokruhů bývá větší a tmavší než barva ostatních letokruhů. Ze středu suku obvykle paprskovitě vychází několik tmavších čar, které mohou vypadat jako praskliny.

MODŘÍN
větvový

 MODŘÍN větvový Nejjemnější struktura letokruhů, kvalitní dřevo odolné vlhkosti.  Na vzduchu během 2 měsíců tmavne do šedomodrého odstínu a obrázek tak není tolik výrazný jako na začátku. Ve vlhkém prostředí je tento proces ještě rychlejší.